سعادتمند: برگزاری المپیاد استعدادها در سال‌های آینده ادامه خواهد داشت/ یک ریال هم در اجرای طرح حرام نشد

احمد سعادتمند، مدیرکل دفتر استعدادیابی و توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم ، درباره برگزاری المپیاد استعدادهای برتر ورزشی اظهار داشت: اولین دوره این المپیاد در ۷۷ رشته برگزار شد و فقط مسابقات فوتبال بانوان برگزار نشد، چرا که این رقابت همزمان با امتحانات بود که البته با هماهنگی فدراسیون فوتبال، قرار است هر استان چهره‌های شاخص خود را معرفی کند. خوشبختانه اسامی و مشخصات ۱۸ هزار ورزشکار در سامانه ثبت‌ شد و در حال حاضر کار مربوط به تحلیل داده‌ها و بررسی‌های لازم در حال انجام است که فکر می‌کنم نتایج آن تا آخر آذر ماه بیرون می‌آید.

وی افزود: برگزاری این المپیاد باعث شد یک بانک اطلاعاتی خیلی خوب ایجاد شود. همچنین طرح آمایش سرزمینی هم ایجاد شد که اهمیت زیادی دارد، چرا که می‌توان براساس همین آمایش برنامه‌ریزی‌های لازم برای آینده را انجام داد.

مدیرکل دفتر استعدادیابی و توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری جلسات با فدراسیون‌های مختلف گفت: از ابتدای دی ماه و هر روز با سه فدراسیون که در آن رئیس، سرمربی، دبیر، رئیس کمیته فنی و رئیس کمیته استعدادیابی حضور خواهند داشت، جلساتی را با ۳۷ فدراسیون خواهیم داشت تا با آنها درباره چگونگی تعامل با استعدادها و نحوه حفظ آنها و سایر برنامه‌ها تفاهم‌نامه امضا کنیم.

سعادتمند با اشاره به اینکه ۱۰ میلیارد تومان برای برگزاری المپیاد، ۶ میلیارد برای اعزام‌ها و ۶ میلیارد تومان نیز برای حفظ و اجرای برنامه برای استعدادها، هزینه در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: می‌توانم بگویم که حتی یک ریال هم از این پول حرام نشد و خوشبختانه همه نقاط کشور و همه نوجوانانی که در سراسر کشور حضور دارند، از این طرح بهره‌مند شدند. ضمن اینکه عیار استان‌ها در داشتن استعدادها و برخی مسائل دیگر هم مشخص شد.

وی در پاسخ به این سوال که بزرگترین نقطه ضعف برگزاری المپیاد استعدادهای برتر ورزشی چه چیزی می‌داند؟ خاطرنشان کرد: زمان برگزاری المپیاد، نقطه ضعف آن بود و انشاالله در دوره آتی این مسئله نیز با برگزاری در اواخر مرداد و اوایل شهریور ۹۸ برطرف خواهد شد. ما به لطف پیکرسنجی و ثبت اطلاعات ورزشکاران، یک مورد صغرسنی هم نداشتیم و هیچ اتفاق بدی هم رخ نداد.

مدیرکل دفتر استعدادیابی و توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به برگزاری این رویداد می‌دهد؟ اظهار داشت: به عنوان مسئول برگزاری نمی‌توانم نمره بدهم و سایر مسئولان و کارشناسان باید در این باره صحبت کنند، اما به عنوان یک کارشناسی که سه دهه در ورزش حضور دارد، می‌توانم بگویم که نمره خوبی باید به این المپیاد داد.

سعادتمند درباره این موضوع که چه تضمیمی برای برگزاری المپیاد با همین قدرت در سال‌های آینده وجود دارد؟ گفت: این المپیاد با حمایت مسئولان وزارت ورزش دارای ردیف بودجه مستقل شده است و فکر می‌کنم چه من و حتی شخص وزیر ورزش باشیم یا نباشیم، المپیاد به راهش ادامه خواهد داد.

وی درباره رشته‌های برگزار شده در این المپیاد که حتی نام برخی رشته‌های غیر المپیکی و غیر آسیایی هم در آن دیده می‌شد، عنوان کرد: ما رشته‌ها را به سه بخش المپیکی، ملی و محبوب تقسیم‌بندی کردیم و با توجه به استقبال استان‌ها و درخواست رشته‌های مختلف، مجبور شدیم المپیاد را تقریباً در همه رشته‌ها برگزار کنیم. البته سال آینده شرایط فرق خواهد کرد و هدفتمندتر خواهیم بود و بیشتر به سمت رشته‌های المپیکی می‌رویم.

مدیرکل دفتر استعدادیابی و توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در پاپان درباره احتمال ریاستش در فدراسیون والیبال گفت: ابتدا باید بگویم از جایی که در آن حضور دارم، یعنی کار در بحث آموزشی و استعدادیابی راضی هستم. من ۳۴، ۳۵ سال در ورزش بوده‌ام و هر جایی که مسئولان تشخیص بدهند، آماده خدمت هستم. والیبال به عنوان یک رشته المپیکی، تبدیل به یک برند برای ورزش ایران شده و هرکسی تمایل دارد که در آن کار کند. به هر حال من هم‌اکنون برای کار کنونی‌ام تمرکز کرده‌ام.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *