هندبال؛ پیش به سوی سکوی بازی‌های آسیایی با حداقل بازی تدارکاتی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، تیم ملی هندبال کشورمان پس از ناکامی در مسابقات قهرمانی آسیا و عدم راهیابی به جام جهانی این‌بار شانس خود را برای کسب سکو در بازی‌های آسیایی امتحان می‌کند، سکویی که می‌تواند هندبال را دوباره به روزهای اوج خود بازگرداند.

تاریخچه هندبال ایران در بازی‌های آسیایی

هندبال از بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ در دهلی نو، هند به فهرست رقابت‌ها افزوده شد و کره جنوبی با کسب ۱۵ مدال (۱۲طلا، یک نقره و دو برنز) بیشترین مدال های این رشته را از آن خورده کرده است. چین با ۷ مدال(۲طلا،۲نقره و ۳ برنز) و کویت با ۳ مدال (یک طلا و ۲ نقره) در رده های دوم و سوم قرار دارند.

تیم ملی هندبال کشورمان نیز یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو و یک مدال برنز در  بازی‌های ۲۰۰۶ دوحه را در کارنامه دارد و پس از قطر، ژاپن و قزاقستان، هفتمین تیم پر افتخار در این بازی‌ها است. تیم ملی هندبال کشورمان در ۵ دوره از بازی‌های آسیایی حضور داشته که علاوه بر یک مدال نقره و برنز، دو عنوان چهارمی (۱۹۹۸ و ۲۰۱۴ ) و یک عنوان پنجمی (۱۹۸۶) را به دست آورده است.

 آغاز اردوی آمادگی هندبالیست‌ها با حضور زوران و در غیاب لژیونرها

مسئولان فدراسیون هندبال پس از ناکامی در مسابقات آسیا و قطع همکاری با بروت ماچک، زولان کاستاراتوویچ را برای هدایت تیم ملی انتخاب کردند و نخستین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی جهت حضور در بازی‌های آسیایی از اردیبهشت آغاز شد.

در مراحل نخست اردو تمرینات با حضور بازیکنان داخلی و بدون لژیونرها برگزار شد. در همان ابتدا نیز مشکل اصلی احتمال غیبت لژیونرها مطرح شد و فدراسیون نیز مذاکرات خود را با باشگاه‌های این ملی پوشان در اروپا آغاز کرد اما تا آخرین روزها حضور این بازیکنان قطعی نبود و در نهایت علیرضا موسوی، محسن باباصفری، شاهو نصرتی و افشین صادقی از بین ۱۰ لژیونر ایرانی در هندبال اروپا مجوز همراهی تیم ملی ایران در جاکارتا را کسب کردند.

ترکیب نهایی در روزهای پایانی اعلام شد

با اعلام کادر فنی مجتبی حیدرپور، افشین صادقی، علیرضا موسوی، مهرداد صمصامی، احسان ابوئی، کاظم جمعه پور، جلال کیانی، شاهو نصرتی، میلاد مسائلی، فرزاد رستمی، سلامان بربط، مهدی موسوی، مهدی بیجاری، علی رحیمی، امین کاظمی و محسن بابا صفری ۱۶ بازیکنی هستند که در رقابت‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی حضور دارند.

محمدرضا رجبی، دبیر فدراسیون هندبال در این‌باره گفت: از ۱۰ لژیونر تیم ملی هندبال ایران ۶ نفر از جمله برادران استکی، پویا نوروزی‌نژاد تیم را در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ همراهی نمی‌کنند. شاهو نصرتی و علیرضا موسوی در جاکارتا به تیم اضافه می‌شوند.باباصفری و افشین صادقی در اردوی مالزی همراه تیم هستند.

اعزام به جاکارتا با حداقل بازی تدارکاتی

تیم ملی هندبال کشورمان ۱۵ مرداد ماه راهی مالزی و ۲۰ مرداد عازم اندونزی خواهد شد. این تیم برای حضور در بازی‌های آسیایی حداقل بازی‌های تدارکاتی را داشت و همین امر ممکن است در دیدارهای نخست تیم ملی در بازی‌های آسیایی تاثیر خود را نشان دهد. ملی پوشان  کشورمان به جز چند دیدار دوستانه با تیم جوانان و دو دیدار دوستانه با قطر، فرصت دیگری برای حضور در میدان مسابقه و محک‌خوردن نداشتند و همین امر کار سرمربی را سخت خواهد کرد. تعطیلی تیم‌های ملی اروپایی و پایان لیگ های اروپا باعث شد تا تیم ایران نتواند پاسخ مثبتی از سوی این کشورها برای برگزاری دیدار دوستانه دریافت کند.

برنامه مسابقات هندبال در بازی‌های آسیایی

برنامه تیم ملی هندبال ایران در دور نخست بازی‌های آسیایی اندونزی به شرح زیر است: (زمان به وقت محلی است)
۲۴ مرداد: ایران – مالزی ساعت ۱۱
۲۶ مرداد: قطر – ایران، ساعت ۱۶
گروهبندی تیم‌ها به شرح زیر است:
گروه A: قطر، ایران، مالزی
گروه B: کره جنوبی، ژاپن، پاکستان
گروه C: اندونزی، عربستان، هنگ‌کنگ
گروه D: بحرین، چین‌تایپه، هند، عراق

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *