آذری: قلعه‌نویی به بازیکنانی بها داده که در خواب هم نمی‌دیدند، یا خودشان را تغییر دهند یا بروند/ کریمی و کی‌روش را دوست دارم اما…

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، تیم ذوب‌آهن دوشنبه هفته آینده باید در اصفهان میزبان لوکوموتیو ازبکستان باشد، این در حالی است که شاگردان امیر قلعه‌نویی در نخستین دیدار خود در گروه B لیگ قهرمانان آسیا با نتیجه ۳ بر یک مغلوب الدحیل شدند. این موضوع انتقاد شدید سعید آذری، مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن را از برخی بازیکنان این تیم در پی داشته است.

سعید آذری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در مورد شکست ذوب‌آهن مقابل الدحیل، انتقاداتش از بازیکنان این تیم، مشکلات مالی، محرومیت قلعه‌نویی، ماجرای کارلوس کی‌روش و علی کریمی و … صحبت‌هایی را انجام داد.

تسنیم: از شکست مقابل الدحیل قطر در لیگ قهرمانان آسیا شروع کنیم.
ما ۷۴ دقیقه خیلی خوب تلاش کردیم و موقعیت‌های گل خوبی هم داشتیم. از دقیقه ۷۵ به بعد قلعه‌نویی حس کرد باید تغییراتی در تیم ایجاد کند، اما متاسفانه بچه‌هایی که آمدند نتوانستند مثل کسانی که در زمین بودند، تلاش کنند. با تمام انرژی که گذاشتیم متاسفانه بازی را به الدحیل دادیم که این هم به‌خاطر بی‌دقتی خودمان بود. ما ۷۴ دقیقه ریتم خیلی خوبی داشتیم و عالی بازی می‌کردیم، اما با همه احترامی که به بازیکنان تعویضی تیم‌مان قائلم، اعتقادم این است که آنها باید کمک بیشتری به ذوب‌آهن کنند.

بیشتر بخوانید:

برتری محض قطری‌ها مقابل شاگردان قلعه‌نویی

تسنیم: به قول خودتان ذوب‌آهن مقابل الدحیل شروع خوبی داشت، اما در چند دقیقه قافیه را باخت.
با خوردن گل مساوی بازیکنان ما امیدشان را از دست دادند و با توجه به این قضیه گل‌های بعدی را هم خوردیم. هر چند این موضوع توانمندی ذوب‌آهن را زیر سوال نمی‌برد، اما برای بازی‌های بعد و مخصوصاً مقابل لوکوموتیو باید این را آویزه گوش‌مان کنیم، اگر بازیکنی ۵ دقیقه به زمین می‌آید باید تمام  انرژی و وجودش را برای تیم بگذارد. اینکه من ملی‌پوش هستم و از این حرف‌ها نداریم، ملی‌پوش بودن را باید در زمین ثابت کنی. متأسفانه همان‌طور که گفتم بازیکنان تعویضی بارمان را برنداشتند و شاهد این بودیم که تیم بعد از دقیقه ۷۴ دچار افت شدید شد.

تسنیم: الان این بازیکنان مقابل لوکوموتیو هم بازی می‌کنند؟
این اتفاقات روی تفکرات بعدی آقای قلعه‌نویی تأثیر می‌گذارد. بازی مقابل الدحیل باید درسی باشد که ما در لیگ قهرمانان آسیا قواعد بین‌المللی را رعایت کنیم، شیوه‌های بین‌المللی به کار بگیریم و تفکرمان بین‌المللی باشد. متأسفانه در ذوب‌آهن بعضی‌ها تفکرات خودشان را بر تفکرات تیم غالب می‌دانند و همه تلاش و انرژی‌شان را نمی‌گذارند. متأسفانه تعویض‌های ما باعث شد تیم از حالت خودش خارج شود. آقای قلعه‌نویی به همه بازیکنان اعتقاد دارد که آنها را جذب کرده و به میدان می‌فرستد، بازیکن هم متقابلاً باید همه تلاشش را به کار بگیرد، مهم نیست که یک بازیکن ۵ دقیقه یا ۱۰۰ دقیقه در زمین بازی می‌کند. بازیکن هر چند دقیقه که در زمین بازی می‌کند، باید با تمام قلبش بازی کند. اگر این اتفاق رخ بدهد، شما می‌توانید حتی یک بازی باخته را هم ببرید. متاسفانه برخی‌ها به فکر خودشان هستند، اما این را بدانید که من به‌عنوان مدیرعامل اجازه نمی‌دهم در ذوب‌آهن کسی به خودش فکر کند. ما باید در قالب گروه و تیم فکر کنیم.

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری دیدار الدحیل – ذوب‌آهن

تسنیم: به‌نظر می‌رسد دل خیلی پُری از برخی بازیکنان ذوب‌آهن دارید!
بحث این است که امیر قلعه‌نویی امسال در ذوب‌آهن  به برخی‌ها آزادی عملکردی داده که در خواب هم نمی‌دیدید. این بازیکنان ظرفیتش را نداشتند که چنین آزادی عملی داشته باشند. این بازیکنان یا باید خودشان را تغییر بدهند یا از ذوب‌آهن بروند. این‌طور که نمی‌شود هرکس به فکر خودش باشد و نفهمد که کجا رشد کرد و از کجا به فوتبال ایران معرفی شده است.  تیم تا دقیقه ۷۰ کارش را می‌کرد، اما بعد از آن تحت تحت‌الشعاع تعویض‌ها قرار می‌گیرد، نمی‌دانم دیگر چه بگویم. بازیکنانی که به عنوان بازیکن تعویضی به زمین می‌آیند، باید دو برابر بیشتر تلاش کنند. همان‌طور که گفتم قلعه‌نویی امسال به کسانی بها داد که در خواب هم نمی‌دیدند. کاری که قلعه‌نویی انجام داد، این واهمه و فضا را ایجاد کرد که یک بازیکن تحت هر شرایطی باید بازی کند.

تسنیم: نمی‌خواهید نامی از این بازیکنان ببرید؟
نه، فقط تاکید می‌کنم که من به‌عنوان مدیرعامل اجازه نمی‌دهم که این کارها روی موفقیت تیم ذوب‌آهن سایه بیندازد. در ذوب‌آهن حرف اول و آخر را قلعه‌نویی می‌زند و هیچ‌کس حق ندارد فراتر از سرمربی فکر کند، اگر کسی بخواهد فراتر از موفقیت‌های باشگاه فکر کند، جایی نخواهد داشت. هر کس به ازای هر دقیقه بازی که می‌کند، باید از جان برای تیم مایه بگذارد.  اگر ۱۵ دقیقه تلاش بیشتری می‌کردیم، حداقل می‌توانستیم یک امتیاز از تیم قدرتمند الدحیل بگیریم، اما دو دستی نتیجه را تقدیم آنها کردیم. در ذوب‌آهن بازیکن ذخیره و فیکس معنا ندارد، بازیکنان باید با همه وجودشان تلاش کنند. خدایی نکرده نه می‌خواهم بگویم کسی کم‌کاری می‌کند و نه چیزی، فقط می‌گویم که بازیکنان در همه شرایط باید به فکر منافع تیم باشند.

تسنیم: دوشنبه هفته آینده باید در دومین دیدارتان در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف لوکوموتیو ازبکستان بروید. نظرتان درباره این دیدار چیست؟
لوکوموتیو تیم خیلی خوبی است، ۵ گل در بازی قبلی‌اش زده و این کار ما را سخت می‌کند. ذوب‌آهن هم تیمی است که همیشه به دور بعد صعود کرده، اگر ما امسال از گروه‌مان صهود نکنیم، می‌تواند جدا از ضرر مالی به ضرر خود بچه‌ها هم باشد، چون من از این چیزها نمی‌گذرم. بازیکنان ما قرارداد خیلی خوبی دارند و باید حواس‌شان باشد. من اینها را گفتم و به‌‌عنوان مدیرعامل این را هم می‌گویم که ما حق و حقوق این بچه‌ها را به‌طور کامل تاکنون ندادیم، اما این دلیل نمی‌شود که یک بازی برده را به آن شکل ببازیم.

بیشتر بخوانید:

شروع طوفانی حریف ازبکستانی ذوب‌آهن برابر الوحده

تسنیم: از پرداخت نشدن حق‌وحقوق بازیکنان صحبت کردید، مشکلات مالی ذوب‌آهن به کجا رسید؟
روز گذشته جلسه‌ای داشتیم، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره کارخانه ذوب‌آهن هم کمک می‌کنند. همه دست در دست هم دادند که مشکلات حل شود. در کارخانه ذوب‌آهن اولویت با کارگران زحمتکش است که پای کوره و در شرایط خیلی سخت کار می‌کنند. دوستان بدانند که ذوب‌آهن با چالش‌هایی روبه‌رو است، اما نه بدهی دارد و نه چیزی. برخی باشگاه‌ها الان بدهی‌ ۱۷۰ میلیاردی دارند. متاسفانه فقط به برخی‌ از باشگاه‌ها کمک کردند و این بدهی‌ها در طول سالیان به وجود آمده، اما برای باشگاه‌هایی مثل مشکی‌پوشان و ذوب‌آهن این شرایط وجود ندارد. با این وجود، ما از لحاظ پشتیبانی بهترین وضعیت را برای تیم در قطر فراهم کردیم، پروازمان یک دقیقه تأخیر نداشت و بهترین شرایط تمرینی را هم برای تیم در قطر فراهم شد. این تلاش‌ها بیهوده نیست؛ همه دست به سینه ایستادند که تیم ذوب‌آهن نتیجه بگیرد، آقایان هم باید با همه وجودشان تلاش کنند.

تسنیم: روز گذشته (چهارشنبه) نامه‌ای به سازمان لیگ زدید و به موضوع محرومیت امیر قلعه‌نویی اعتراض کردید. قلعه‌نویی امسال خیلی به «ناداوری‌ها علیه ذوب‌آهن» معترض است.
این را باید از کسانی بپرسید که سوت در دهن‌شان است. در بازی مقابل الدحیل قبل از گل اول الدحیل، کی‌روش استندلی توپ را با سینه «اِستُپ» کرد و بازیکن الدحیل با دست توپ را از سینه او برداشت، اما داور پنالتی نگرفت. نمی‌دانم چرا این بدشانسی‌ها دست از سر ما برنمی‌دارد. محرومیت آقای قلعه‌نویی احجاف در حق او و ذوب‌آهن است و این را باید بازبینی کنند. داوری که آن سر زمین است، باید داور چهارم یک چیزی به او بگوید که قلعه‌نویی را اخراج کند، نه اینکه به یک‌باره بیاید و او را از زمین اخراج کند. چرا این کار را می‌کند، اصلاً برای چه؟ قلعه‌نویی اگر در همان دقایق کنار زمین بود، تیم را جمع می‌کرد. وقتی شما فرمانده و رهبر یک گروه را برمی‌دارید، معلوم است که چنین می‌شود. ما به سازمان لیگ نامه زدیم و انتظار داریم بررسی کنند و حق‌مان را بدهند.

بیشتر بخوانید:

نامه اعاده حیثیت باشگاه ذوب‌آهن به سازمان لیگ

تسنیم: در مورد اتفاقات چند روز گذشته‌ بین علی کریمی، فدراسیون فوتبال و کارلوس کی‌روش چه نظری دارید؟
به‌عنوان یک ایرانی که هم کریمی را دوست دارد و هم کی‌روش را در این باره نظراتی دارم. علی کریمی بازیکن دوست‌داشتنی ماست، زحمات زیادی هم کشیده و برای همه قابل احترام است. به‌عنوان یک مدیر اما نظرم این است که کارهایی که کی‌روش کرد، کارهایی بود که در طول تاریخ ما انجام نشده بود. در این ۷ سال که کی‌روش در ایران بود، به چشم خودم دیدم که او از کجا شروع کرد و به کجا رسید. ساختارسازی که کی‌روش در فوتبال ما کرده، بی‌نظیر است.

من از مرکز «اسپایر» که در قطر ساخته شده، بازدید کردم و اطلاعاتی گرفتم. آنجا بود که متوجه شدم کی‌روش با همه کمبودهایی که در مملکت ما وجود دارد، چه کار بزرگی برای تشکیل و ساختن کمپ تیم‌های ملی انجام داده است. حرف من این است که در آستانه جام جهانی همه باید این حس احترام به همدیگر را بیشتر کنیم، مخصوصاً بزرگانی مثل علی کریمی. من علی کریمی را دوست داشتم و دوست هم خواهم داشت، اما به‌عنوان کسی که تیم ملی را هم دوست دارد می‌گویم که کی‌روش هموطن ماست. کی‌روش برای ایران زحمات می‌کشد که این قابل احترام است.

تسنیم: قبول دارید حرف‌هایی که گاهی اوقات کی‌روش می‌زند، عجیب است؟
من بیشتر از این راجع‌به این موضوع حرف نمی‌زنم، فقط این را می‌گویم که هم علی کریمی و هم کی‌روش آدم‌های بزرگی هستند و خدمات زیادی به فوتبال ما کردند. همان‌طور که همیشه به ما گفته‌اند حق را باید بگوییم و من هم حق را می‌گویم. به‌عنوان یک مدیر با ۲۵ مربی کار کردم، خدماتی که کی‌روش به فوتبال ما کرده، برای من خیلی قابل لمس است. کمپ‌های مختلف در انگلیس و ایتالیا را هم دیده‌ام. اگر کی‌روش نبود، این اتفاقات در فوتبال ما نمی‌افتاد. خواهش و انتظارم این است که تنها دلخوشی مردم که فوتبال است را از آنها نگیریم، آدم‌ها را در مقابل یکدیگر قرار ندهیم، بگذاریم مردم از فوتبال لذت ببرند و این اختلاف‌ها دست‌آویزی نشود برای سوءاستفاده برخی از افراد. از آقای تاج هم انتظار دارم که به‌عنوان بزرگ این فوتبال برای ایجاد همدلی بیشتر تلاش کند. ما در جام جهانی با گروه سختی در جام جهانی مواجه هستیم و اگر این اتفاقات مدیریت نشود، شکست‌ها از همین امروز شروع شده است.

بیشتر بخوانید:

مایلی‌کهن: کریمی نجابت به‌خرج داد؛ بزدل کی‌روش و جد و آبادش هستند

تسنیم: کارهای کی‌روش را تایید می‌کنید؟
کی‌روش آدمی نیست که بی‌تجربه باشد، معامله کند و به هر قیمتی یک نفر را کنار خودش قرار بدهد. او برای هر کاری دلیل خاص خودش را دارد. من دیگر او را پرتغالی نمی‌دانم، او را به‌عنوان کسی که ۷ سال در اینجا کار کرده، یک ایرانی می‌دانم. درست است که کی‌روش با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد مالی دارد، اما این موضوع مایه مباهات بود و مردم را خوشحال کرد. همان‌طور که علی کریمی مردم را خوشحال می‌کرد، کی‌روش هم خوشحال کرده است. امیدوارم این جبهه‌گیری‌ها تمام شود. برای رسیدن به جام جهانی راه سختی را گذراندیم، اما راه سخت‌ترمان مانده و این چالش ها به ما ضربه می‌زند. همه باید بدانند که اگر ما در جام جهانی نتیجه نگیریم، مردم مقصران را نخواهند بخشید. یادتان باشد که «مرده‌باد» و «زنده‌باد»، هر دو پسوند «باد» دارند. بگذاریم این مردم خاطرات خوشی را از فوتبال داشته باشند، نه اینکه از فوتبال متنفر شوند. کسانی که ۸ سال پیش در این مملکت در پست‌های خیلی بالاتری از رئیس فدراسیون مورد احترام مردم بودند، الان توسط همان مردم مورد انتقاد قرار می‌گیرند. امیدوارم تحت تاثیر فضای رسانه‌ای و مجازی قرار نگیریم و اگر انتقادی است، احترام را حفظ کنیم. نگذاریم مردم از فوتبال منتفر و زده شوند.

بیشتر بخوانید:

کی‌روش: من نتیجه گرفتم، پس جای انتقاد نیست!

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *